| Brand | CRESTWARE |
|---|---|
| Type | Mesh Strainer |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Items in Set | 1 |
| Color | Steel |
| MPN | CCS10C |
| Features | Mesh Strainer, Mesh Size Coarse, Hole Dia. 1/8 In., Overall Height 10 In., Overall Length 19-3/4 In., Overall Width 10 In., Top Dia. 10 In., Material Stainless Steel, Color Steel, Handle Material Stainless Steel, Handle Length 9-1/2 In. |
| Item Height | 10.500 |
| Country of Origin | CN |
| Style | Mesh Strainer |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Item Weight | 1.2000 |
| Item Width | 9.600 |
| Item Depth | 9.600 |
| Model | CCS10C |
| California Prop 65 Warning | N |
| NumberOfItems | 1 |
| Restricted States | [] |
| Item | Mesh Strainer |
| Overall Length | 19-3/4" |
| Overall Height | 10" |
| Overall Width | 10" |
| Weight | 1.2000 |
| Length | 19.500 |
| Width | 9.600 |
| Depth | 9.600 |
| Handle Length | 9-1/2" |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Battery Included | No |
| Hole Dia. | 1/8" |
| Mesh Size | Coarse |
| UPC | 710277378107 |
Check the listing for details. Crestware Ccs10c Mesh Strainer, 10 In. H, Steel, Coarse. Color: Steel, Width: 9.600, Condition: New, Made in CN. Listed at 22.79 USD. H, Steel, Coarse. 1/8 In., Overall Height 10 In., Overall Length 19-3/4 In., Overall Width 10 In., Top Dia. 10 In., Material Stainless Steel, Color Steel, Handle Material Stainless Steel, Handle Length 9-1/2 In.