| Brand | CRESTWARE |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Color | Orange |
| Capacity | 64 oz. |
| Item Diameter | 6-3/4" |
| Type | Decafe Coffee Decanter |
| Item Width | 6.700 |
| Item Length | 7.100 |
| MPN | PD64D |
| Features | Coffee Decanter, Insulated No, Base Material Stainless Steel, Lid Material Plastic, Handle Color Orange, Handle Included Yes, Dishwasher Safe No, Product Type Decanter, Top Diameter 6 3/4 in, Lid Color Orange, Maximum Capacity 64 fl oz, Overall Height 7 in, NSF Certified No |
| Country of Origin | CN |
| Item Height | 7.400 |
| Item Depth | 6.700 |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Number of Items in Set | 1 |
| Item Weight | 0.7500 |
| California Prop 65 Warning | Y |
| NumberOfItems | 1 |
| Restricted States | [] |
| Style | Decafe Coffee Decanter |
| Item | Decafe Coffee Decanter |
| Weight | 0.7500 |
| Height | 7" |
| Length | 7.100 |
| Width | 6.700 |
| Depth | 6.700 |
| Diameter | 6-3/4" |
| Handle Color | Orange |
| Base Material | Plastic |
| Battery Included | No |
| Stove Type Compatibility | Not Available |
| UPC | 710277630212 |
Check the listing for details. Crestware Pd64d Orange 64 Oz Coffee Decanter. Color: Orange, Width: 6.700, Condition: New, Made in CN. Listed at 14.49 USD. Decafe Coffee Decanter. & Recepticles. Electrical Outlets. Light Industrial. and Enclosures. Electrical Boxes. General Purpose. & Industrial.