| Rotating Speed | 2800 rpm |
|---|---|
| Double-Line Load Capacity | 2500 lb. (1150 kg) |
| Certifications | CE-MD, CE-EMC |
| Color | Red |
| Single-Line Lifting Speed | 32.8 ft./min. (10 m/min.) |
| Wired Remote Control Range | 16.4 ft. (5 m) |
| Material | Steel, Plastic |
| Product Dimensions | 19 x 6.8 x 10.2 in. (48.4x17.3x26 cm) |
| Double-Line Lifting Speed | 16.4 ft./min. (5 m/min.) |
| Power Cord Length | 6.6 ft. (2 m) |
| Single-Line Lifting Height | 39.4 ft. (12 m) |
| Double-Line Lifting Height | 19.7 ft. (6 m) |
| Duty Cycle | 30 min. |
| Rated Power | 1800W |
| Net Weight | 51.8 lb. (23.5 kg) |
| Single-Line Load Capacity | 1250 lb. (575 kg) |
| UPC | 719868670514 |
| Brand | CREWORKS |
| MPN | CWWX50 |
Check the listing for details. CREWORKS Electric Hoist Winch with Remote 2500 lbs Ceiling Pulley Overhead Crane. Color: Red, Condition: New. Listed at 149.99 USD.