| Country of Origin | France |
|---|---|
| Pattern | Tornade |
| Shape | Round |
| Occasion | All Occasions |
| Signed | No |
| Color | Clear |
| Item Diameter | 3 1/2 in |
| Material | Crystal |
| Vintage | No |
| Brand | Cristal D'Arques-Durand |
| Type | Goblet |
| Care Instructions | Hand Wash Only |
| Capacity | 8 oz |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 5 3/4 in |
| Style | Contemporary |
| Features | Decorative |
| Finish | Glossy |
| Handmade | No |
Check the listing for details. Cristal D'Arques-Durand TORNADE Water Goblet 6 AVAILABLE!. Color: Clear, Condition: Used, Made in France. Listed at 12.50 USD. Enhance your drinking experience with A Cristal D'Arques-Durand TORNADE water goblet. These contemporary round-shaped goblets are made of high-quality crystal material from France and have a capacity of 8 oz.