| Electrical Tools Features | No Additional Features |
|---|---|
| Features | Adjustable,Anti-Rust,Comfort Grip |
| Hand Tool Type | Wire Stripper/Cutter |
| Handle Material | Comfort Grip |
| Individual/Set | Individual |
| Jaw Capacity (in) | .5 in |
| Jaw Tip Size (in) | .5 in |
| Joint Type | Adjustable |
| Number of Pieces | 1 |
| Plier Type | All Trades,Electrician |
| Returnable | 90-Day |
| Tools Product Type | Hand Tool |
| Wire Stripper Type | Electrical |
| Manufacturer Warranty | 1 yr |
| Product Depth (in) | 0.5 in |
| Product Height (in) | 8 in |
| Product Width (in) | 2.5 in |
| UPC | 313091999963 |
Check the listing for details. Croc'S Needle Nose Wire Stripper. Condition: New. Listed at 25.00 USD. Plier Type All Trades,Electrician. Wire Stripper Type Electrical. NMSC stripper at the nose where it is easier to use inside boxes. The Crocs Needle Nose Wire Strippers will impress even the toughest critics.