| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Jaw Capacity (in.) | .5 in |
| MPN | Croc's #47000 |
| Individual/Set | Individual |
| Jaw Capacity (in) | .5 in |
| Brand | Croc |
| Hand Tool Type | Wire Stripper/Cutter |
| Type | Wire Stripper/Cutter |
| Jaw Tip Size (in.) | .5 in |
| Plier Type | All Trades, Electrician |
| Wire Stripper Type | Electrical |
| Jaw Tip Size (in) | .5 in |
| Model | Croc's #47000 |
| Product Width (in | 2.5 in |
| Features | Adjustable, Anti-Rust, Comfort Grip |
| Electrical Tools Features | No Additional Features |
| Joint Type | Adjustable |
| Country of Origin | United States |
| Handle Material | Comfort Grip |
| Product Depth (in) | 0.5 in |
Check the listing for details. Croc'S Needle Nose Wire Stripper. Condition: New, Made in United States. Listed at 24.90 USD. Plier Type All Trades,Electrician. Wire Stripper Type Electrical. NMSC stripper at the nose where it is easier to use inside boxes. The Crocs Needle Nose Wire Strippers will impress even the toughest critics.