| Maximum Timer Setting | 10 hrs |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | Blue |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Crock-Pot |
| Type | Slow Cooker |
| Capacity | 7 qt |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Voltage | 120 V |
| Model | CPSCVC70LL |
| Features | Programmable, Locking Lid |
| Cable Length | 60 in |
| Components Included | Lid |
| Finish | Stainless Steel |
| Country of Origin | United States |
| Power | 280 watts |
| Item Weight | 13 lbs |
| Number of Settings/Programs | 3 |
Check the listing for details. Crock-Pot 7qt One Touch Cook & Carry Slow Cooker Blue Locking Lid Programmable. Color: Blue, Condition: Open box, Made in United States. Listed at 70.00 USD. Crock-Pot 7qt Cook & Carry One Touch Programmable Slow Cooker Poseidon Blue: Locking Lid, Dishwasher-Safe Parts. The stoneware bowl is removable and oven-safe. Cleaning this Crockpot slow cooker is easy: The stoneware and the glass lid are dishwasher-safe.