| Mounting Style | Bolt-On |
|---|---|
| Size | Length: 17 in. Width: 17 in. Height: 10 in. |
| Material | Aluminum |
| MPN | EJB121208 |
| Item Length | 17 in |
| Orientation | Vertical |
| Suitable For | Exterior |
| Brand | Crouse-Hinds |
| Type | Enclosure |
| Current Type | AC/DC |
| Voltage | 551-600 V |
| Item Height | 10 in |
| Box Shape | Square |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Application | Control Equipment Panels, Electronics, Industrial |
| Item Width | 17 in |
Check the listing for details. CROUSE HINDS EJB121208 ,EXPLOSION PROOF ENCLOSURE, 17'x17"x10", 600V, MAKE OFFER. Condition: Used. Listed at 2499.99 USD. CROUSE HINDS EJB121208 EXPLOSION PROOF ENCLOSURE. CAT # : EJB121208. OUTSIDE : Length: 17 in. /Width: 17 in. /Height: 10 in. GOOD CLEAN TAKEOUTS! INSIDE : Length: 12 in. / Width: 12 in.