| Brand | Crown |
|---|---|
| Type | Power Amplifier |
| Audio Inputs | Stereo L/R RCA |
| Number of Channels | 6 |
| Color | Black |
| Model | 660A |
| MPN | 660A |
| Compatible Product | Rack Mountable |
| Audio Outputs | Banana Speaker Jacks |
| Power | 60 W |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Crown Audio 660A — 6-Channel, 6 × 60W Power Amplifier. Color: Black, Condition: Used, Made in United States. Listed at 349.99 USD. Comprehensive protection circuitry: output current limiting, DC protection, and thermal protection.