| Maximum Amperage | 45 A |
|---|---|
| Current Rating | 45 A |
| MPN | CMRD2445 |
| Bundle Listing | No |
| Suitable For | Interior |
| Brand | Crydom |
| Current Type | AC |
| Type | Solid State Relay |
| Contact Material | ABS/Plastic |
| Coil Voltage | 120/240 V |
| Model | CMRD2445 |
| Features | Indicator Light, Heavy Duty |
| Application | Industrial, Commercial, Control Equipment Panels, Electrical Wiring, Electronics |
Check the listing for details. 🔥Crydom CMRD2445 Solid State Relay 120/240V 45A Used Free Shipping🇺🇸. Condition: Used. Listed at 36.98 USD. This Crydom CMRD2445 Solid State Relay is a heavy duty device suitable for a variety of applications including commercial and industrial settings. It has a maximum amperage rating of 45A and is designed with ABS/plastic contact material. The relay is coil voltage rated at 120/240V and has a current rating of 45A. In addition, the device features an indicator light and is suitable for interior use. It is a solid state relay and belongs to the Crydom brand. The package comes with free shipping within the United States. Relay RM