| Maximum Amperage | 15A |
|---|---|
| Number of Phases | 1 |
| Current Rating | 1-15 A |
| MPN | RPC1215 |
| Brand | Crydom |
| Current Type | AC |
| Type | Solid State Relay |
| Unit Type | Unit |
| Contact Configuration | Single Pole Single Throw (SPST) |
| Number in Pack | 1 |
| Contact Material | ABS/Plastic |
| Model | Crydom RPC1215 |
| Coil Voltage | 101-150 V |
| Features | Heavy Duty |
| Number of Poles | 2 |
| Unit Quantity | 1 |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Application | Industrial |
Check the listing for details. Crydom RPC1215 Control Solid State Relay Industrial Prop. Controller 120V 15A. Condition: New. Listed at 108.00 USD. • Model : Crydom RPC1215. • Type : Solid State Relay.