| Type | Chandelier |
|---|---|
| Sensor Type | Light |
| Material | Crystal, Glass, Metal |
| Room | Bar, Bedroom, Dining Room, Home Office/Study, Living Room, Workshop, Hallway |
| Lighting Technology | Incandescent/LED/E12 |
| Color | Gold,Clear |
| Power Source | Hardwired |
| Features | Height-Adjustable, 8-Light |
| Installation Area | Indoor |
| Energy Star | A+++ |
| Department | Adults |
| Voltage | 110V |
| Occasion | Anniversary, New Home, Thanksgiving |
| Number of Lights | 8 |
| Light Direction | Upwards |
| Assembly Required | Yes |
| Item Height | 24.8"/63cm |
| Item Width | 28.74"/73cm |
| UPC | 0718174118741 |
| Brand | Ridgeyard |
| Power Type | Electric |
| Model | TWD18746, 110 V |
| MPN | TWD18746 |
| Blade Size | 3mm |
Check the listing for details. Crystal Chandelier 8 Lights Clear K9 Crystal Luxury Ceiling Light. Color: Gold,Clear, Condition: New. Listed at 86.99 USD. 15-Lights K9 Crystal Chandelier Ceiling Pendant Lamp Fixture Modern Luxury. This crystal ceiling lamp is made of glittering transparent K9 crystal, which is shining like diamonds and make the light beautiful and elegant.