| Light Color | White, Warm White, Clear White |
|---|---|
| LED Chip Code | 2835 |
| Power Source | Hardwired |
| Occasion | Bachelorette Party, Bachelor Party, Birth & Baby, Christmas, Easter, Funeral, Grandparents' Day, Hindu Holidays & Festivals, Get Well, New Home, Octoberfest, Rosh Hashanah |
| Year Manufactured | 2026 |
| Item Length | 120CM |
| Department | Unisex Baby & Toddler, Kids, Teens, Adults |
| Unit Type | Unit |
| Sensor Type | Light |
| Energy Star | A |
| Labels & Certifications | CE Marking, Energy Efficient |
| Manufacturer Warranty | 3 Months |
| Item Height | 50CM |
| Voltage | 110V |
| Style | Modern |
| Features | Dimmable, Height-Adjustable |
| Room | Bedroom, Bathroom, Dining Room, Living Room, Garage, Sunroom, Utility/Laundry Room, Den |
| Lighting Technology | G9 |
| Color Temperature | 3500 - 4500 K Natural/Neutral |
| EC Range | A - G |
| Color | Gold |
| Material | Crystal, Metal |
| Light Direction | Downwards |
| Installation Area | Indoor |
| Brand | Unbranded |
| Type | Chandelier |
| Era | 21st Century (2000-now) |
| IP Rating | IP20 |
| Assembly Required | Yes |
| Shade Shape | Rain Drop |
| Output Voltage | 110V |
| Item Weight | 16.5KG |
| Country of Origin | China |
| UPC | 656140697459 |
Check the listing for details. Crystal Chandelier Modern Gold Adjustable Pendant Light Interior Light. Color: Gold, Condition: New, Made in China. Listed at 167.19 USD. It creates an elegant and sophisticated visual effect and gives your living room or dining room a luxurious atmosphere. Height adjustable: This luxurious chandelier has an adjustable cable and the total height can be adjusted continuously from a minimum of 53 cm to a maximum of 150 cm.