| Country of Origin | China |
|---|---|
| Antique | No |
| Shape | Oval |
| Power Source | Battery |
| Custom Bundle | No |
| Year Manufactured | 1980 |
| Item Length | 5.275" |
| Vintage | No |
| Display Type | Analog |
| Item Height | 2" |
| Style | unknown |
| Frame Material | Crystal |
| Features | Quartz Movement |
| Finish | na |
| Room | Any Room |
| Engraved | No |
| Item Width | 3" |
| Movement | Quartz (Battery Powered) |
| Character | Clocking |
| Signed | No |
| Color | Clear |
| Material | Crystal |
| Franchise | na |
| Number Type | Roman Numerals |
| California Prop 65 Warning | na |
| Brand | Crystal Clear |
| Chime Sequence | na |
| Type | Desk Clock |
| Era | Unknown |
| Model | na |
| Theme | na |
| Original/Reproduction | Original |
| Time Period Manufactured | 1990-1999 |
| Item Weight | 1lb .2oz |
Check the listing for details. Crystal Clear Quartz Clock Desk Clock Office. Color: Clear, Condition: Used, Made in China. Listed at 8.49 USD. Tested works great. I canr figure out how the clock site in the glass there's an elastic band that holds it in i think that is with it