| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Fish Species | All Freshwater |
| Size | 3 cm |
| Color | Brown |
| Custom Bundle | No |
| MPN | Does Not Apply |
| Material | Polyester |
| Fly Tying Type | Body |
| Item Length | 5 yards |
| Brand | Big Hit Fly Co |
| Type | Hackle |
| Number in Pack | 1- 5 yard pc. |
| Item Height | 2mm |
| Model | Ice Hackle |
| Features | Will Catch Fish |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Width | 3 cm |
| Part Type | Body |
Check the listing for details. CRYSTAL ICE HACKLE - CHESTNUT - 5 Yds - Feather Replacement - Fly Tying Material. Color: Brown, Condition: New. Listed at 2.99 USD. Crystal Ice Hackle - Chestnut - 5 Yds - Feather Replacement - Fly Tying Material This Crystal Ice Hackle is an amazing product for tying an assortment of buggers and streamers. The Chestnut color is a popular color for these fly patterns and becomes very hard to find at times.There are fibers on both sides of the thread so it replicates a natural feather hackle. This material works great on size 2-4-6-8 hooks. We combine all multi product purchases to give you the best possible shipping rate. Please visit our store for many other great fly tying materials. Chenille for tying fliesCrystal Ice Hackle for tying fliesSynthetic Hackle for fly tying