| Country of Origin | Unknown |
|---|---|
| Origin | Unknown |
| Pattern | Pineapple, fan |
| Antique | No |
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| Item Diameter | Appx 2 3/4" at the rim |
| Material | Crystal |
| Item Depth | na |
| Brand | Unbranded |
| Type | Pitcher |
| Care Instructions | Hand Wash Only |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 8" |
| Packaging | Unboxed |
| Features | Handles, Decorative, Easy to Fill |
| Production Style | Cut Glass |
| Production Technique | Hand Blown Glass |
| Finish | Glossy |
| Handmade | Yes |
| Item Width | 4.5" at the widest point of the belly of the pitcher |
| Item Weight | 3 lb 9 oz |
Check the listing for details. Crystal Pitcher. 8" Tall. Unsigned. Very Clear Crystal with a Beautiful Design.. Color: Clear, Condition: Used, Made in Unknown. Listed at 29.99 USD. This beautiful crystal pitcher is a nice addition to any kitchen or dining room. Perfect for serving water, iced tea, or other beverages, this pitcher is a must-have for anyone who appreciates fine crystalware.