| Brand | Paslode |
|---|---|
| Crown Width | 1/2 in. |
| Hand Tool Type | Stapler |
| Maximum staple size (in) | 0.563 |
| Returnable | 90-Day |
| Staple Type | Type W |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Assembled Depth (in) | 1.25 in |
| Assembled Height (in) | 8.95 in |
| Assembled Width (in) | 8.95 in |
| UPC | 313036086048 |
Check the listing for details. CS-5000 1/2 In. Heavy-Duty Compression Stapler (1-Piece). Condition: New. Listed at 58.08 USD. The Paslode CS-5000 Compression Stapler system was designed for the professional. Make sure to optimize this stapler's performance with genuine Paslode 5000 Series Staples. CS-5000 1/2 In. Heavy-Duty Compression Stapler (1-Piece).