| Number Of Poles | 3 |
|---|---|
| Item Package Quantity | 1 |
| Size | Hubbell |
| Part Number | Cs8165C |
| Model Number | Cs8165C |
| Product Grade | Industrial |
| Included Components | Snap-Plug-Terminals |
| Connector Type | Twist |
| Specification Met | Certified To Csa C22.2 No.42;Listed To Ul 498 |
| Number Of Wires | 4 |
| Color | Black, White |
| Wattage | 24000.0 |
| Amperage | 50.0 |
| Voltage | 480.0 |
| Material | Nylon |
| Unit Count | 1.0 |
| EAN | 0783585828442 |
| ISBN | 0783585828442 |
| Package Dimensions LxWxH | 7.24x2.76x2.72 Inches |
| Weight | 1.21 Pounds |
| UPC | 0783585828442 |
| Brand | Hubbell |
| Type | Electrical Plug |
| Plug Type | Twist Lock |
| MPN | CS8165C |
| Input Voltage | 480 V |
| Features | Cable, 50 A, Male, Indoor, 250V |
| Maximum Input Current | 50 A |
Check the listing for details. CS8165C Locking Plug, 50 amp, 480V, 3 Pole and 4 Wire. Color: Black, White, Condition: New. Listed at 102.89 USD. Mounting: Cord mounted. Color: Black and White. Standard: UL 498.