| Voltage Compatibility | 12 V |
|---|---|
| Brand | CSB |
| Type | Battery |
| Maximum Power | 12200 W |
| Grid Alloy | Calcium/Tin Lead Alloy |
| Active Material | Very High Purity Lead |
| Nominal Capacity | 52 Ah |
| Plates | Flat Pasted |
| dimensions | 8.16 in (H) x 8.98 in (L) x 5.45 in (W) |
Check the listing for details. CSB Battery HRL 12200W FR 12V 200W/Cell/1..67V/15Min. Condition: Open box. Listed at 87.99 USD. CSB Battery HRL 12200W FR 12V 200W/Cell/1..67V/15Min