| Mounting Style | Through-Hole |
|---|---|
| Minimum Operating Frequency | 50 Hz |
| Current Conversion | AC to AC |
| Termination Style | RC |
| Color | Blue |
| Item Length | 1.25 in |
| Conversion Function | Step-down |
| Turns Ratio | 1:1800 |
| Brand | Current |
| Series | CT |
| Primary Voltage Rating (AC) | 60 V |
| Type | Current Sense Transformer |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 2.25 in |
| Number of Outlets | 1 |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 0-1V |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 1 in |
Check the listing for details. CT Current Transformer. Color: Blue, Condition: New. Listed at 6.00 USD. Brand new CT (Current Sensing Transformer)