| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| Returns Accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Insulation | IP65 (splash and dustproof) |
| Dimensions (LxWxH) | 8½ x 3½ x 1 inches |
| Minimum battery voltage required | 2.0V |
| Certifications | UL |
| Charging voltage | 14.4V / 14.7V |
| Manufacturer Part Number | 56-353 |
| Battery capacity | 14-225Ah |
| Charging current | 7A max |
| Input voltage AC | 85-125VAC, 50-60Hz |
| California Prop 65 Warning | This product can expose you to chemicals known to the State of California to cause cancer and/or birth defects or other reproductive harm. |
| Brand | CTEK |
| Type | Charger |
| Output voltage | Nominal: 12V |
| Efficiency | HIGH 85% |
| Voltage | 12V |
| Type of batteries | 12V lead-acid batteries (Wet, MF, AGM, GEL and Ca) |
| Ripple** | 4% |
| Features | Automatic |
| Type of charger | 8 step, fully automatic switch mode with pulse maintenance |
| Peak Amps | 7 |
| Weight | 1.7lbs |
| Back current drain* | 1Ah per month |
Check the listing for details. CTEK 56-353 Multi US 7002 Battery Charger. Condition: New. Listed at 177.49 USD. FAST & FREE SHIPPING 30-DAY RETURNS SECURE PAYMENT EXCELLENT SERVICE Description Buy now and get same day shipping! Hurry up! Tomorrow the price will be higher! Specifications: Input voltage AC:85-125VAC, 50-60Hz Output voltageNominal: 12V Minimum battery voltage required:2.0V Efficiency:HIGH 85% Charging voltage:14.4V / 14.7V Charging current:7A max Back current drain*: