| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Mounting Style | Clamp On |
| Minimum Operating Frequency | 50 |
| Current Conversion | AC to AC |
| Termination Style | Wire Lead |
| Color | White |
| Number of Phases | 1 |
| Primary Current Rating | 250 A |
| Conversion Function | Step-down |
| Turns Ratio | 2000:1 |
| Brand | Yuanxing |
| Series | CT |
| Unit Type | Unit |
| Maximum Operating Frequency | 1 kHz |
| Secondary Current Rating | 100 A |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. CTSA-024 100-250A Split Core Current Transformer (CT) SolArk Deye. Color: White, Condition: New. Listed at 52.92 USD. Current Transformer (CT) for inverters and measurement devices. This model can measure current for homes and commercial spaces for power cabling rated 100A - 250A. Accurate rating of 1%. Compatible with most Inverters, Hybrid Inverters and electrical testing equipment. Leads are 4 meters in length. Specifications:Rated Primary Current: 100-250AacRated Secondary Output: 0.333Vac or mAac;5 or 1AacAccuracy Class 1.0Operating Temperature: -15℃ to +50℃Highest Voltage for Equipment Um (rms): ≤0.72KVacDielectric Strength: 4000Vac,10sFrequency: 50-1KHzCase Material: UL flame retardant rating 94-V0Standard: IEC 61869-1, IEC 61869-2RoHS compliantCE-approvedUL-approvedInsulation Resistance: 100M Ohms @ 500Vdc