| Joint Diameter | 20mm Legacy |
|---|---|
| Brand | Cuetec |
| Weight | 1.0000 |
| Length | 6.000 |
| Tip | 11.75mm Tiger Everest |
| Ferrule | .375" Thin White Sighting Ferrule |
| Shaft | 29" AVID Low-Deflection Glass Fiber Bonded Shaft |
| Pin | 3/8 x 14 |
| Collar | Thin Black |
| Total Length | 29" |
| Includes | Joint Protectors |
| Joint Size | 3/8 x 14 |
| Tip Diameter | 11.75mm |
Check the listing for details. Cuetec AVID 11.75mm Shaft. Condition: New. Listed at 159.00 USD. Cuetec is known for the attention to detail and quality craftsmanship that goes into each and every one of their products, and this shaft is no exception. Featuring low deflection technology at a price point where it can be hard to find a quality shaft, much less one with low deflection properties, fiberglass bonding, and an 11.75m Tiger Everest Medium tip, Cuetec has outdone themselves with this one. The fiberglass bonding makes this cue resistant to dings and nicks and helps prevent warpage, making this shaft an investment that just makes sense.