| Brand | Cuetec |
|---|---|
| MPN | CTAC7 |
| Weight | 1.4000 |
| Length | 6.000 |
| Tip | 12.75mm Tiger Everest |
| Ferrule | .375" Thin White Sighting Ferrule |
| Shaft | 29" AVID Low-Deflection Glass Fiber Bonded Shaft |
| Pin | 3/8 x 14 |
| Collar | Black |
| Forearm | Hydra Blue Metallic Paint |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | Hydra Blue Metallic Paint |
| Butt Plate | Black with Matching AVID Logo |
| Bumper | Cuetec Duo Smart Extension Ready Bumper |
| Weight (ounces) | 19 |
| Total Length | 58" |
| Includes | Joint Protectors |
Check the listing for details. Cuetec AVID Chroma CTAC7 Hydra Billiard Stick Billiards Cues. Condition: New. Listed at 289.00 USD. Cut off one head and two more grow in its place, at least that’s the legend of the Hydra. But I wouldn’t recommend trying it with the cue… While it may not regrow when decapitated, this cue is still a beast of durability. Featuring a kiln dried vacuum sealed maple butt, coated in a two-part proprietary resin and a glass fiber bonded shaft. This cue is made to last with both ding and warp resistance.