| Stove Type Compatibility | Electric |
|---|---|
| Pattern | Solid Color |
| Number of Cups | 12-Cup |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 7.97 in |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Coffee Maker |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Capacity | 12 cup |
| Item Height | 14.25 in |
| Model | DCC-1120 |
| Type of Coffee Made | Cappuccino, Espresso, Filter Coffee |
| Style | Modern |
| Features | Adjustable Brew Strength, Permanent Filter, Programmable |
| Time Period Manufactured | 2020-Now |
| Components Included | Coffee Filters, User Manual |
| Item Width | 8.13 in |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Cuisinart 12-Cup Programmable Coffeemaker, Black - 12 Cup - White. Color: White, Condition: New, Made in United States. Listed at 73.99 USD. The Cuisinart Classic Coffeemaker brings fresh coffee brewing to your kitchen with classic styling that's beautiful, functional, and easy to program. Program brewing up to 24 hours in advance, set it to turn off automatically, or sneak a quick cup in the middle of a brew cycle with the Brew Pause feature.