| Water Tank Capacity | 1.2 qt |
|---|---|
| Power Source | Electrical |
| MPN | DBM-8 |
| Capacity | 8 oz |
| Compatible Capsule/Pad System | Cafissimo |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 11 in |
| Type of Coffee Made | Espresso, Espresso Macchiato, Latte Macchiato |
| Cable Length | 36 in |
| Features | Timer |
| Components Included | Coffee Grinder |
| Finish | Matte |
| Item Width | 7.13 in |
| Color | Black |
| Item Diameter | 6 in |
| Grinding Method | Burr |
| Material | Stainless Steel |
| Item Depth | 6 in |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Burr Grinder |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Model | Cuisinart DBM-8 |
| Item Weight | 10 oz |
| Power | 1000 W |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Cuisinart Burr Coffee Grinder Model DBM-8 Tested. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 24.00 USD. Very nice burr grinder by Cuisinart. Excellent condition. LENGTH from neck to bottom hem and CHEST from under arm seem to underarm seem.