| Color | Black/Stainless |
|---|---|
| Style | Automatic Grind Brew |
| Size | 12-Cup Glass |
| Item model number | DGB-400NAS |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Capacity | 12 Cups |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Included Components | Carafe, Coffee Machine, Filter |
| Product Dimensions | 8.13"D x 9.98"W x 15.5"H |
| Is Dishwasher Safe | No |
| Coffee Maker Type | Drip Coffee Machine |
| Item Weight | 1 pounds |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Human Interface Input | Buttons |
| Voltage | 120 |
| Model Name | DGB-400 Automatic Grind & Brew 12-Cup Coffeemaker |
| Global Trade Identification Number | 10086279244502 |
| Specific Uses For Product | Grinding, Brewing |
| Number of Items | 1 |
| Number of Cups | 12 |
| Water Tank Capacity | 1.2 qt |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Whole Beans |
| MPN | not apply |
| Control Panel | Digital |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Item Height | 16 in |
| Type of Coffee Made | Espresso |
| Cable Length | 34 in |
| Features | Built-in Grinder |
| Components Included | Coffee Grinder |
| Finish | Metallic |
| Item Width | 11 in |
| Brewing Time | 5 min |
| Grinding Method | Burr |
| Material | Stainless Steel |
| Item Depth | 8 in |
| Heat up Time | 30-35 sec |
| Type | Coffee Maker |
| Compatible Water Filtration | Brita |
| Power | 900 W |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Cuisinart Burr Grind & Brew 12-Cup Coffeemaker. Color: Black/Stainless, Condition: New, Made in China. Listed at 155.80 USD. Style Automatic Grind & Brew. Cup equals approx. (varies by brewing technique). Designed with a powerful blade grinder that automatically grinds beans just before brewing, this drip coffee maker does all the work for you with programmable 24-hour brew start and 1-4 cup setting options.