| Power Source | Electric |
|---|---|
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Dough/Bread Type | Gluten-Free |
| Item Depth | 10 in |
| California Prop 65 Warning | Yes |
| Brand | Cuisinart |
| Loaf Size | 2 lbs |
| Type | Bread Machine |
| Unit Type | lb |
| Item Height | 12 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | CBK-200 |
| Features | Add Ingredients Signal, Automatic, Convection, Cool Touch, Crust Control, Jam Function, Keep Warm Function, LCD Display, Mixing Paddle, Non-Stick, Programmable, Rapid Bake, Timer |
| Power | 500 W |
| Item Weight | 10 lbs |
| Country of Origin | China |
| Number of Settings/Programs | 12 |
Check the listing for details. CUISINART CBK-200 Bread Maker 2-Pound Programmable Stainless Steel. Color: Silver, Condition: Used, Made in China. Listed at 59.99 USD. Tested works good. Has normal signs of use. The Cuisinart CBK-200 Bread Maker is a 2-pound programmable bread machine made of stainless steel, with a sleek silver color. It features a gluten-free dough/bread type option, a 12 settings/programs, and a 500W power source. This bread maker includes a variety of useful features such as a LCD display, crust control, keep warm function, and a mixing paddle for effortless baking. With its automatic and programmable functions, this bread maker is perfect for making homemade bread with ease. Be3