| Indoor/Outdoor | Outdoor |
|---|---|
| Items Included | Cover |
| Color | Black |
| Material | Stainless Steel |
| Fuel Type | Propane |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Fire Pit |
| Assembly Required | Yes |
| Item Height | 48 in |
| Style | Modern |
| Features | Heat Resistant Coating, Variable Heat Settings, Weather Resistant |
| Item Width | 31 in |
| Item Weight | 46 lb |
Check the listing for details. Cuisinart Chimnea Propane Fire Pit Bundle Firepit - New In Box!! FREE SHIPPING!!. Color: Black, Condition: New. Listed at 299.00 USD. NEW IN BOX! Cuisinart Chimnea Propane Fire Pit Bundle. Includes 8lbs of red lava rocks & all weather cover. With an impressive 40,000 BTUs of adjustable heat, it ensures you and your guests stay warm and cozy during outdoor gatherings.