| Water Tank Capacity | 1.2 qt |
|---|---|
| Power Source | Electrical |
| MPN | DBM8 |
| Compatible Capsule/Pad System | Cafissimo |
| Capacity | 8 oz |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 11 in |
| Type of Coffee Made | Espresso Macchiato, Espresso, Latte Macchiato |
| Features | Adjustable Amount of Coffee, Timer, Removable Container, Built-in Grinder |
| Cable Length | 36 in |
| Components Included | Coffee Grinder |
| Finish | Matte |
| Item Width | 7.13 in |
| Color | Black |
| Material | Stainless Steel |
| Grinding Method | Burr |
| Item Depth | 6 in |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Burr Grinder |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Model | Cuisinart DBM-8 |
| Country of Origin | China |
| Power | 1000 W |
| Item Weight | 10 oz |
| Number of Settings/Programs | 1 |
Check the listing for details. Cuisinart Coffee Grinder, Electric One-Touch Automatic Burr Coffee Grinder. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 69.49 USD. ENJOY OPTIMUM FLAVOR: The Cuisinart Coffee Grinder with 18-position slide-dial grind selector provides a uniform grind from ultra-fine to extra-coarse to ensure your fresh coffee beans are ground exactly the way you prefer.