| Power Source | Electrical |
|---|---|
| Color | Silver |
| Material | Plastic |
| Grinding Method | Burr |
| MPN | DBM-8 |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Electric Grinder |
| Capacity | 14 oz |
| Item Height | 11 in |
| Model | Cuisinart DBM-8 |
| Type of Coffee Made | Espresso Macchiato, Espresso, Latte Macchiato |
| Features | Timer |
| Components Included | Coffee Grinder |
| Country of Origin | China |
| Power | 140W |
Check the listing for details. Cuisinart Coffee Grinder Model DBM-8 Supreme Grind Automatic Burr Mill. Color: Silver, Condition: Used, Made in China. Listed at 25.46 USD. With a capacity of 14 oz, this grinder is designed to grind coffee beans into a fine consistency suitable for espresso, latte macchiato, and other coffee drinks. Grinder works fantastic.