| Brand Color | Black |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 1 qt |
| Number of Cups | 10 |
| Power Source | Wall Plug-in |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| UPC | 0086279008947 |
| MPN | DCC-1400 |
| Control Panel | Digital |
| Capacity | 1.9 Qt |
| Item Height | 16 in |
| Voltage | 120 V |
| Type of Coffee Made | Espresso, Hot Milk |
| Operating Mode | Thermal |
| Features | Auto Shut-off,Built-in Water Filter,Pause-and-serve,Timer |
| Finish | Metallic |
| Brand | Cuisinart |
| Cup Capacity | 10C. |
| Operation Source | Thermal |
| Installation | Built-In |
| Color | Silver |
| Brewing Time | 3 min. |
| Brand Sku | DCC1400 |
| Grinding Method | Burr |
| Material | Stainless Steel |
| Item Depth | 11 in |
| Heat up Time | 60 sec. |
| Family Line | Cuisinart Dcc |
| Resistance | Water |
| Type | Coffee Maker |
| GTIN | 0086279008947 |
| Model | DCC-1400 |
| Power | 1000 W |
| Item Weight | 10 lbs. |
Check the listing for details. Cuisinart DCC-1400 Brew Central 10-Cup Thermal Carafe Coffee Maker,Pls. See Note. Color: Silver, Condition: Used. Listed at 49.50 USD. Cuisinart DCC-1400 Brew Central 10-Cup Thermal Carafe Coffee Maker. Note: The Lower part of the Carafe Handle is a little broken as shown in the pictures. This item is offered as Pre-Owned but it looks like the new ones.Its performance is checked which is okey. The manual and factory box are missed. The offer is for what is shown in the pictures. It is worth to be mentioned that this offer is not valid for shipment to Puerto Rico,Hawaii, PO BOX or Alaska unless the shipping charges be covered by the buyer. PLEASE ALWAYS CONTACT US BEFORE LEAVING NEGATIVE FEEDBACK. WE ARE MORE THAN HAPPY TO ASSIST YOU! NH1643