| Number of Cups | 1 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 1.66 qt |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| Custom Bundle | No |
| UPC | 086279178237 |
| MPN | EM-100NP1 |
| Control Panel | Analog |
| Bar Pressure | 15 bar |
| Compatible Capsule/Pad System | Nespresso, Tassimo |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Item Height | 10.94 in |
| Type of Coffee Made | Espresso |
| Features | Removable Filter Basket |
| Components Included | Measuring Scoop |
| Finish | Metallic |
| Item Width | 12.56 in |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Item Depth | 8.19 in |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Espresso Machine |
| Model | 086279178237 |
| Power | 1000 W |
| Item Weight | 16.1 lbs |
Check the listing for details. CUISINART ESPRESSO MAKER Stainless Steel OPEN BOX. Color: Silver, Condition: Open box. Listed at 129.99 USD. CUISINART ESPRESSO MAKER Stainless Steel OPEN BOX