| Number of Settings/Programs | Bean |
|---|---|
| UPC | 0086279004567 |
| Water Tank Capacity | 1.2 qt |
| Power Source | Manual |
| Item Diameter | 3.5 in |
| Color | Silver, Gray, White, Multicolor, Black |
| MPN | DCG-12BC |
| Material | Stainless Steel |
| Grinding Method | Blade |
| Item Depth | 4 in |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Blade Grinder |
| Compatible Capsule/Pad System | Cafissimo, Nespresso |
| Capacity | 18 cup |
| Item Height | 4 in |
| Model | DCG-12BC |
| Type of Coffee Made | Espresso Macchiato, Espresso, Latte Macchiato, Mocha, Hot Milk, Cappuccino |
| Cable Length | 32 in |
| Features | Removable |
| Finish | Matte |
| Item Weight | 6 oz |
| Power | Less than 300W |
Check the listing for details. Cuisinart GRIND CENTRAL COFFEE GRINDER Brushed Stainless NEW /OPEN BOX. Color: Silver, Gray, White, Multicolor, Black, Condition: Open box. Listed at 25.46 USD. GRIND CENTRAL COFFEE GRINDER. Brushed Stainless Series. NEW/NEVER OUT OF THE BOX.