| Appliance Capabilities | Blend, Liquefy, Whip |
|---|---|
| Manufacturer Color | Black/Silver |
| Power Source | Electric |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| MPN | HB-155PC |
| Food Compatibility | Multifunctional |
| Appliance Uses | Dips & Spreads, Sauce, Smoothie |
| Number of Speeds | Variable |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Handheld Blender |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 16 in |
| Model | HB 155PC |
| Features | Easy Clean, Handheld, Multiple Attachments, Multipurpose, Portable, Pulse Function |
| Cable Length | 60 in |
| Components Included | Blender |
| Number of Items | 1 |
| Power | 200 W |
| Country of Origin | China |
| Number of Settings/Programs | 1 |
Check the listing for details. Cuisinart HB-155PC Variable Speed 200 Watt Stainless Steel Hand Blender. Color: Silver, Condition: Used, Made in China. Listed at 21.75 USD. The Cuisinart HB-154PC Variable Speed 200-Watt Stainless Steel Hand Blender is a versatile appliance capable of whipping, liquefying, and blending tasks in the kitchen. So due to this I cannot promise they are smoke free or pet free.