| Voltage | 120 |
|---|---|
| Features | See below |
| Manufacturer Warranty | Limited 3-year warranty |
| UPC | 0086279019479 |
| Appliance Capabilities | Beat |
| Power Source | Electric |
| Color | White |
| MPN | HM70 |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Speeds | 7 |
| California Prop 65 Warning | Yes |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Handheld Mixer |
| Item Height | 6 in |
| Model | HM70 |
| Item Width | 4.25 in |
| Item Weight | 2.6 lbs |
| Power | 220W |
| Number of Settings/Programs | 7 |
Check the listing for details. Cuisinart® Power Advantage® 7-Speed Hand Mixer. Color: White, Condition: New. Listed at 83.95 USD. 7-speed electric hand mixer SmoothStart®/low speeds prevents splattering LED speed display Swivel cord for right-handed or left-handed use Extra long self cleaning beaters (no center posts) Professional chef’s whisk and spatula included Instruction and recipe book included Flawlessly mix even the densest ingredients with the Cuisinart® Power Advantage® 7-Speed Hand Mixer. Make fast work of any cookie dough or meringue with its powerful motor featuring automatic feedback delivering just the right amount of power for your cooking task. Boasting a precision touchpad with digital display, you can shifts speeds with just one touch to tackle whipping cream perfectly!