| Brand | Cuisinart |
|---|---|
| MPN | SM-50BLU |
| Model | Cuisinart SM-50BLU |
| Country of Origin | China |
| Custom Bundle | No |
| Item Height | 14.17 in |
| Item Depth | 14.13 in |
| Item Width | 7.87 in |
| Material | Metal |
| Appliance Capabilities | Whip |
| Power Source | Electric |
| Type | Stand Mixer |
| Capacity | 5.5 qt |
| Features | Attachment Hub |
| Appliance Uses | Dough |
| Color | Blue |
| Components Included | Whisk |
| Food Compatibility | Multifunctional |
| Finish | Powder-Coated |
| Item Weight | 21.2 lbs |
| Power | 500 W |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Number of Speeds | 12 |
| Country/Region of Manufacture | China |
| UPC | 086279190468 |
Check the listing for details. Cuisinart Precision Master 5.5-Quart 12-Speed Stand Mixer (Arctic Blue). Color: Blue, Condition: New, Made in China. Listed at 319.95 USD. Also included are a chef's whisk, dough hook, and flat mixing paddle. The mixing bowl and all accessories are dishwasher safe, and the stand mixer is available in ruby red, white linen, onyx, periwinkle blue, robin's egg, and silver lining.