| Appliance Capabilities | Beat, Blend, Grind, Whip |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | Silver |
| MPN | SM50BC |
| Material | Stainless Steel |
| Item Depth | 17.25 In |
| Appliance Uses | Bake, Dough, Whipped Cream |
| Number of Speeds | 12 |
| Brand | Cuisinart |
| Capacity | 5.5 qt |
| Item Height | 14.13 in |
| Voltage | 110 V |
| Model | Cuisinart Precision Master 5.5-quart |
| Features | Adjustable, Auto Shut-off, Dishwasher Safe, Dishwasher-Safe Parts, Easy Clean, Multipurpose, Speed Setting, Variable Speed Control |
| Components Included | Stand |
| Power | 500 W |
| Item Weight | 21.1 lbs |
| Number of Settings/Programs | 12 |
Check the listing for details. Cuisinart Precision Master 5.5-quart Stand Mixer, Silver, Brand New. Color: Silver, Condition: New. Listed at 179.49 USD. Enjoy more power, capacity and options for all of your baking and cooking needs with this Cuisinart 5.5-qt. Chef's whisk. Stand mixer. Mixer: wipe clean. 12 speeds for precision mixing. Accessories: hand wash.