| Stove Type Compatibility | Electric, Gas, Induction |
|---|---|
| Color | Silver |
| Set Includes | Steamer |
| Material | Stainless Steel |
| MPN | 0619 |
| Item Length | 10.5" including handles |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Steamer |
| Capacity | 2 qt |
| Item Height | 3.5" |
| Features | Dishwasher Safe, Easy Clean |
| Surface Coating | Stainless Steel |
| Item Width | 7.5" edge to edge |
Check the listing for details. Cuisinart Steamer Strainer Basket 7.5” Insert Colander 0619 Stainless Steel. Color: Silver, Condition: Used. Listed at 10.00 USD. Stainless Steel.