| Country of Origin | China |
|---|---|
| Power Source | Electrical |
| Color | Chrome / Black |
| Item Diameter | 6 in |
| Grinding Method | Burr |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 6 in |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Electric Grinder |
| Capacity | 8 oz |
| Item Height | 11 in |
| Model | CCM-16SA |
| Type of Coffee Made | Espresso Macchiato, Espresso, Latte Macchiato |
| Cable Length | 36 in |
| Components Included | Coffee Grinder |
| Power | 1000 W |
| Item Weight | 4.5lbs. |
Check the listing for details. Cuisinart Supreme Grind Automatic Burr Mill Coffee Grinder CCM-16SA. Color: Chrome / Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 34.00 USD.