| Power Source | Electrical |
|---|---|
| Item Diameter | 6 in |
| Grinding Method | Burr |
| MPN | DBM-8P1 |
| Item Depth | 6 in |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Burr Grinder |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Capacity | 8 oz |
| Compatible Capsule/Pad System | Cafissimo |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 11 in |
| Model | Cuisinart Supreme Grind |
| Type of Coffee Made | Espresso |
| Cable Length | 36 in |
| Components Included | Coffee Grinder |
| Item Weight | 4.5 lbs. |
| Country of Origin | China |
| Number of Settings/Programs | 1 |
Check the listing for details. Cuisinart Supreme Grind Automatic Burr Mill hot. Condition: New, Made in China. Listed at 156.00 USD. The elegant brushed stainless steel Cuisinart burr mill boasts 18 levels to grind your coffee beans, from ultra-fine to extra-coarse. Burr grinding provides uniform grind and optimum flavor. 18-position grind selector - from ultra-fine to extra-coarse.