| Model | HF-150A |
|---|---|
| Compatible Brand | For Aqua Optima |
| Item Width | 5.500 |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Item Weight | 3.0400 |
| California Prop 65 Warning | N |
| NumberOfItems | 1 |
| Size | 3/4 in NPT |
| Restricted States | [] |
| Style | Filter Housing |
| Item | Filter Housing |
| Package Quantity | 1 |
| Length (In.) | 5 |
| Includes | Housing, Cap, O-Ring |
| Weight | 3.0400 |
| Length | 5.500 |
| Width | 5.500 |
| Depth | 5.500 |
| Dia. (In.) | 5 |
| For Use With | Mfr. No. S1A, P5, P1, CW-F, CW-MF, SCWH-5 |
| Height (In.) | 12-1/2 |
| Max. Pressure (PSI) | 125 |
| Housing Material | Polypropylene |
| Features | Water Filter Housing, Housing Material Polypropylene, Flow Rate 4 |
| Width (In.) | 5 |
| Max. Temp. (F) | 100 Degrees |
| Battery Included | No |
| Head Material | Polypropylene |
| Dimension (In.) | 12-7/8 x 5 |
| UPC | 0033663005365 |
| Color | Blue |
| Compatible Model | For Aqua Optima Evolve |
| MPN | HF150A |
| Number of Filtration Stages | 1-Stage |
| Material | Steel, Plastic |
| Item Depth | 6 in |
| Filtration Method | Carbon Block, Sediment |
| Suitable For | Household, Commercial |
| Contaminant Removal | Sediment |
| Brand | Culligan |
| Type | Water Filter |
| Item Height | 13 in |
| Number in Pack | 1 |
Check the listing for details. Culligan Hf-150A Filter Housing, 3/4 In. Npt, Blue. Color: Blue, Width: 5.500, Condition: New, Made in CN. Listed at 22.89 USD. CULLIGAN HF-150A Filter Housing, 3/4 in. Model Number CW-F, CW-MF, P1, P5, S1A, SCWH-5, Compatible with Grainger Part Number 29AH42, 29AH43, 29AH44, 29AH45, 29AH46, 32WT76, Features Structural Integrity, Head Material Polypropylene, Includes Cap, Housing, O-Ring.