| Brand | Current |
|---|---|
| Primary Current Rating | 5 A |
| Secondary Current Rating | 5 A |
| Mounting Style | Chassis Mount |
| Minimum Operating Frequency | 50 Hz |
| Current Conversion | AC to AC |
| Primary Voltage Rating (DC) | 7.5 VA |
| Termination Style | Wire Lead |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 750V |
| Maximum Operating Frequency | 400 Hz |
| MPN | Doesn’t Apply |
| Conversion Function | Step-down |
Check the listing for details. CURRENT TRANSFORMER A750-375 . 5A. Condition: Used. Listed at 31.00 USD. Pre-owned in good working conditions. It was removed from a unit that was in operation, but it was renovated for a more current one. The photos are of articles that I offer, not copies or fake. I would like to be the most accurate and honest possible on my item descriptions. Any questions don’t hesitate to make it. Shipping is free within continental USA and Puerto Rico only. I don’t return money in any delay for delivery. In the eBay Global Shipping Program, my responsibility is until the last city in the USA. Thank you.