| Mounting Style | Through-Hole |
|---|---|
| Brand | Flex-Core |
| Type | Flexible Transformer |
| Color | Orange |
| Item Height | 1-1/2 in |
| MPN | FC-2500/5-R |
| Item Length | 9-3/8 in |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Conversion Function | Step-down |
| Turns Ratio | 2500:5 |
| Item Width | 5-1/2 in |
Check the listing for details. Current Transformer FC-2500/5-R 2500:5 Flex-Core Split-Core Flexible. Color: Orange, Condition: New. Listed at 215.00 USD.