| UPC | 612314055432 |
|---|---|
| Tow Weight Capacity | 10000 lb |
| Includes Ballmount | Yes |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Features | Heavy Duty |
| Finish | Powder-Coated |
| Ball Diameter | 2-5/16 in |
| Includes Sway Control | With Built-In Sway Control |
| Performance Part | No |
| Mounting Style | Bolt-On |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Includes Ball | Yes |
| Color | Black |
| Manufacturer Part Number | 17510 |
| Material | Steel |
| Tongue Weight Capacity | 1000 lb |
| Universality | Fully Universal |
| Color/ Finish | Black Powder Coated |
| Vintage Part | No |
| Product Shipping Template | Migrated Template |
| California Prop 65 Warning | Cancer and Reproductive Harm |
| Brand | CURT |
| Type | Weight Distribution Hitch |
| Includes Shank | Yes |
| Gross Tongue Weight (LB) | 1000 Pound |
| Gross Trailer Weight (LB) | 10000 Pound |
| Receiver Tube Size | 2 in |
| Universal Fitment | Yes |
Check the listing for details. CURT 17510 TruTrack WEIGHT DISTRIBUTING HITCH. Color: Black, Condition: New other (see details). Listed at 475.99 USD. Open box