| Country of Origin | China |
|---|---|
| Type | Spring Bar |
| Color | Black |
| Model | 17535 |
| Material | Forged Steel |
| Surface Finish | Clear Zinc |
| Tongue Weight Capacity | 500 - 800 lb |
| Item Length | 35.5" |
| Vintage Part | No |
| Finish | Powder-Coated |
| Item Width | 1" |
| Tow Weight Capacity | 5000 - 8000 lb |
| UPC | 612314175352 |
| Brand | Curt Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | 17535 |
Check the listing for details. CURT 17535 Weight Distribution Spring Bar 8K Replacement Light-Duty TruTrack. Color: Black, Condition: New other (see details), Made in China. Listed at 29.89 USD. And a tongue weight capacity of 500 - 800 lbs.