| Brand | CURT |
|---|---|
| Type | Trailer Hitch |
| Hitch Class | Class 1 |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Color | Black |
| Shape | Square |
| Tow Weight Capacity | 2000 lb |
| Features | Rust-Resistant, Easy Cleaning, Heavy Duty |
| Mounting Style | Bolt-On |
| Material | Carbon Steel |
| Tongue Weight Capacity | 200 lb |
| Manufacturer Part Number | 11567 |
| Receiver Tube Size | 1 1/4 in |
| Shank Diameter | 1.25 in |
| Item Height | 12.94 in |
| Pinhole Size | 0.5 in |
| Item Weight | 25 lb |
| Item Width | 7.94 in |
| Item Length | 43.64 in |
| Trailer Hitch Style | Removable |
| Universal Fitment | No |
| Country of Origin | United States |
| Performance Part | No |
| Vintage Part | No |
| Trailer Hitch Brand | CURT |
| Finish | Gloss, Powder-Coated |
| Items Included | Hitch, Installation Hardware, Mounting Hardware |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Labels & Certifications | SAE J684 |
| California Prop 65 Warning | Cancer and Reproductive Harm |
| a2Important | MUST READ ALL NOTES ON LISTING FOR CORRECT FIT |
| a2Listing Fitment Note | ONLY Fits Corolla Hatchback Excluding Center Exhaust Models. Fits |
| a2Listing Order Includes | Receiver Hitch & Install Hardware (Unwrap Hitch - Hardware Taped) |
| a2Warranty Length | Limited Lifetime Warranty / 1 Year On Finish |
| UPC | 612314115679 |
Check the listing for details. Curt Class 1 Trailer Hitch Receiver For Select Toyota C-HR / Corolla Hatchback. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 230.99 USD. MUST READ FITMENT NOTE: ONLY FITS COROLLA HATCHBACK EXCLUDING CENTER EXHAUST MODELS. FITS ALL C-HR MODELS. NO DRILLING OR TRIMMING REQUIRED. MANUFACTURER RATED CHALLENGING INSTALL. || Description: Rated to 2,000 lbs. gross trailer weight and 200 lbs. tongue weight Engineered with a vehicle-specific design for a custom fit Concealed main body for OE look and seamless integration with the vehicle Tested for safety in accordance with SAE J684 Precisely welded for superior strength and fit Protected by a durable high-gloss black powder coat finish Co-cured in a rust-resistant liquid A-coat, inside and out Equipped with an open-back receiver for easy cleaning Limited lifetime warranty (one-year finish, one-year parts) .