| Brand | CURT |
|---|---|
| Type | Trailer Hitch |
| Hitch Class | Class 3 |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Color | Black |
| Shape | Square |
| Tow Weight Capacity | 3500 lb |
| Features | Rust-Resistant, Easy Cleaning, Heavy Duty, Easy Installation |
| Mounting Style | Bolt-On |
| Material | Carbon Steel |
| Tongue Weight Capacity | 525 lb |
| Manufacturer Part Number | 13616 |
| Receiver Tube Size | 2 in |
| Shank Diameter | 2 in |
| Pinhole Size | 0.625 in |
| Item Weight | 36 lb |
| Trailer Hitch Style | Removable |
| Universal Fitment | No |
| Country of Origin | United States |
| Performance Part | No |
| Vintage Part | No |
| Trailer Hitch Brand | CURT |
| Finish | Gloss, Powder-Coated |
| Items Included | Hitch, Installation Hardware, Mounting Hardware |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Interchange Part Number | 2" Class III Tow Rear Mount |
| Labels & Certifications | SAE J684 |
| California Prop 65 Warning | Cancer and Reproductive Harm |
| a2Important | MUST READ ALL NOTES ON LISTING FOR CORRECT FIT |
| a2Listing Fitment Note | Fits All Models Listed. No Drilling Or Trimming Required. Require |
| a2Listing Order Includes | Receiver Hitch & Install Hardware (Unwrap Hitch - Hardware Taped) |
| a2Warranty Length | Limited Lifetime Warranty / 1 Year On Finish |
| UPC | 612314057658 |
Check the listing for details. Curt Class 3 Trailer Hitch Rear Tow 2" Receiver Cargo For 2022-26 Eclipse Cross. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 278.99 USD. MUST READ FITMENT NOTE: FITS ALL MODELS LISTED. NO DRILLING OR TRIMMING REQUIRED. REQUIRES TEMPORARY LOWERING OF EXHAUST. MANUFACTURER RATED EASY INSTALL. || Description: Rated to 3,500 lbs. gross trailer weight and 525 lbs. tongue weight Engineered with a vehicle-specific design for a custom fit Concealed main body for OE look and seamless integration with the vehicle Tested for safety in accordance with SAE J684 Precisely welded for superior strength and fit Protected by a durable high-gloss black powder coat finish Co-cured in a rust-resistant liquid A-coat, inside and out Equipped with an open-back receiver for easy cleaning Limited lifetime warranty (one-year finish, one-year parts) Made in USA (may includ .