| Brand | CURT |
|---|---|
| Type | Trailer Hitch |
| Hitch Class | Class 3 |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Tow Weight Capacity | 6000 lb |
| Features | Rust-Resistant, Easy Cleaning, Heavy Duty, Easy Installation |
| Mounting Style | Bolt-On |
| Material | Carbon Steel |
| Tongue Weight Capacity | 600 lb |
| Manufacturer Part Number | 13182 |
| Receiver Tube Size | 2 in |
| Shank Diameter | 2 in |
| Item Height | 10.74 in |
| Pinhole Size | 0.625 in |
| Item Weight | 28 lb |
| Item Width | 18.19 in |
| Item Length | 34.69 in |
| Trailer Hitch Style | Removable |
| Universal Fitment | No |
| Country of Origin | United States |
| Performance Part | No |
| Vintage Part | No |
| Trailer Hitch Brand | CURT |
| Finish | Gloss, Powder-Coated |
| Items Included | Hitch, No Hardware - Use Existing Factory Hardware |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Interchange Part Number | 2" Class III Tow Rear Mount |
| Labels & Certifications | SAE J684 |
| California Prop 65 Warning | Cancer and Reproductive Harm |
| a2Important | MUST READ ALL NOTES ON LISTING FOR CORRECT FIT |
| a2Listing Fitment Note | ONLY Fits Select Models Listed. No Drilling Required. Minor Trimm |
| a2Listing Order Includes | Receiver Hitch Only (Uses Pre-Existing Vehicle Hardware) |
| a2Warranty Length | Limited Lifetime Warranty / 1 Year On Finish |
| UPC | 612314131822 |
Check the listing for details. Curt Class 3 Trailer Hitch Tow Receiver 2" For Select Durango/Grand Cherokee. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 215.99 USD. MUST READ FITMENT NOTE: ONLY FITS SELECT MODELS LISTED. NO DRILLING REQUIRED. MINOR TRIMMING MAY BE REQUIRED. MANUFACTURER RATED EASY INSTALL. || Description: Rated to 6,000 lbs. gross trailer weight and 600 lbs. tongue weight Compatible with weight distribution hitch (7,500 lbs. WD / 750 lbs. WDTW) Engineered with a vehicle-specific design for a custom fit Tested for safety in accordance with SAE J684 Precisely welded for superior strength and fit Protected by a durable high-gloss black powder coat finish Co-cured in a rust-resistant liquid A-coat, inside and out Equipped with an open-back receiver for easy cleaning Limited lifetime warranty (one-year finish, one-year parts) Made in USA .