| Brand | CURT |
|---|---|
| Type | Front Hitch |
| Placement on Vehicle | Front |
| Color | Black |
| Shape | Square |
| Tow Weight Capacity | 5000 lb |
| Features | Rust-Resistant, Easy Cleaning, Heavy Duty |
| Mounting Style | Bolt-On |
| Material | Carbon Steel |
| Tongue Weight Capacity | 500 lb |
| Manufacturer Part Number | 31092 |
| Receiver Tube Size | 2 in |
| Shank Diameter | 2 in |
| Item Height | 13.65 in |
| Pinhole Size | 0.625 in |
| Item Weight | 32 lb |
| Item Width | 16.35 in |
| Item Length | 33.13 in |
| Trailer Hitch Style | Removable |
| Universal Fitment | No |
| Country of Origin | United States |
| Performance Part | No |
| Vintage Part | No |
| Trailer Hitch Brand | CURT |
| Finish | Gloss, Powder-Coated |
| Items Included | Hitch, Mounting Hardware, Installation Hardware |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Interchange Part Number | Front Receiver Hitch 2" |
| Labels & Certifications | SAE J684 |
| California Prop 65 Warning | Cancer and Reproductive Harm |
| a2Important | MUST READ ALL NOTES ON LISTING FOR CORRECT FIT |
| a2Listing Fitment Note | ONLY Fits Select Non-Diesel Models Listed. Does NOT Fit With Max |
| a2Listing Order Includes | Receiver Hitch & Install Hardware (Unwrap Hitch - Hardware Taped) |
| a2Warranty Length | Limited Lifetime Warranty / 1 Year On Finish |
| UPC | 612314310920 |
Check the listing for details. CURT Front Trailer Hitch Cargo Carrier 2in Receiver Front Mount Hitch #31092. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 278.99 USD. MUST READ FITMENT NOTE: ONLY FITS SELECT NON-DIESEL MODELS LISTED. DOES NOT FIT WITH MAX TRAILERING PACKAGE. NO DRILLING REQUIRED. MINOR TRIMMING REQUIRED. MANUFACTURER RATED MODERATE INSTALL. || Description: Rated to 5,000 lbs. gross trailer weight and 500 lbs. tongue weight Compatible with a tow hook or shackle mount (9,000 lbs. straight-line pull) Made with a vehicle-specific design for a custom fit Provides a convenient mount for hitch accessories Ideal for attaching a snow plow, cargo carrier or other front hitch mount Allows for easy maneuvering of a trailer into a tight spot Tested for safety in accordance with SAE J684 Precisely welded for superior strength and fit Protected by a durable black powder coat finis .